ankara escort
baskı beton
.

İstanbul Yılbaşı

İstanbul Yılbaşı

İstanbul Yılbaşı  Bir yılı daha geride bırakıyoruz; 2022’e girmemize saatler kaldı. Yeni başlangıçlar yapmak için her yeni yılı heyecanla karşılıyoruz. Şans, aşk, bolluk, bereket, sağlık, huzur… Pek çok dileğimiz var. Bu dileklerin gerçekleşebilmesi için de her ülkenin kendine özgü gelenekleri bulunuyor. Birbirinden ilginç ve keyifli gelenekleri sizler için derledik:
Yeni yıla girerken, bereket getirmesi dileğiyle kapının önünde nar patlatılıyor.

Anadolu’da bolluk bereket için fasulye taneleri evin duvarına serpiliyor ayrıca un kapları, tüm yıl dolu olsun diye ağzına kadar dolduruluyor.
Amerika’da kapılar ökse otuyla süsleniyor. Saatler gece yarısını gösterdiğinde ökse otunun altında öpüşmenin uğur getirdiğine inanılıyor.
Brezilyalılar yeni yılı beyaz giyerek karşılıyorlar. Ayrıca 7 dalga üzerinden atlamanın şans getireceğine inanıyorlar.
Avustralya’da yeni yılı ıslıklar, kornalar, kilise çanlarıyla gürültü yaparak karşılıyorlar. Yeni Zelanda’da ise sokaklarda yüksek sesle tencere tava çalınıyor.
Avusturya’da şans getirsin diye dört yapraklı yonca şeklinde naneli dondurma yeniliyor.
Almanya’da yılbaşında eritilmiş kurşun soğuk suya atılıyor. Kurşunun aldığı şekle göre bir çeşit fal bakıyorlar. Yedikleri yemeğin birazını tabaklarında bırakmanın bereket getireceğine inanıyorlar.
İngiltere’de yeni yılın şansını, eve gelen ilk misafir getiriyor. Geleneksel olarak misafirin erkek olması ve eli kolu dolu gelmesi gerekiyor. Eğer eli boş gelirse misafir eve alınmıyor.
Hollanda’da eski yılın kötü ruhlarını göndermek ve yeni yılı şanslı karşılamak için sokaklarda ateş yakıp yılbaşı ağaçlarını ateşe veriyorlar.
Danimarka’da yılbaşı gecesi eski tabaklar dostların kapılarında kırılıyor. Bir Danimarkalı kapısının önünde ne kadar çok kırık tabak bulursa o kadar çok dostu olduğunu anlıyor.
Galler bölgesinde ise yeni yıl guguklu saatle karşılanıyor. İlk gonk çaldığında arka kapı açılıp eski yıl uğurlanıyor. On ikinci gonkta ise ön kapı açılıp yeni yıl içeri buyur ediliyor. Böylece yeni yılın getirdiği tüm şansların eve girmesine izin veriliyor.
Sicilya’da yeni yılın ilk günü şanssızlık getireceğine inanıldığı için makarna yenmiyor. Yerine şans kapısı açacağına inanılan lazanya yeniyor.
İspanya’da saatler gece yarısını gösterdiğinde yılın her ayı için bir üzüm, yani on iki üzüm yeniyor. Perulular on üç üzüm yiyerek şanslarını garantiliyor.

Şili’de bir kaşık mercimek yemenin para getireceğine inanılıyor.
Japonya’da evler dini inançlara göre süsleniyor. Çam ağacı uzun ömrü, bambu kamışı bolluğu, erik tomurcuğu asaleti simgeliyor. Tam gece yarısında yeni yılı neşeli ve şanslı geçirmek için kahkahalar atıyorlar.
Çin’de evlerin kapıları kırmızıya boyanıyor. Kutlamalara başlanmadan önce eski yılın kötü şansını büyük bir temizlik yaparak gönderiyorlar.
Norveç’te sütlaç pişiriliyor ve içine badem ekleniyor. Badem kimin kasesinde çıkarsa yeni yılın şanslısı ve zengini o oluyor.

Kutlamaların kökleri Anadolu’da

Yeni yılın ilk kez, 4 bin yıl önce eski Babil’de ilkbaharda kutlanmaya başlandığı biliniyor. Yeni yılın ocak ayının ilk günü olarak belirlenmesi ise M.Ö. 46 yılına dayanıyor. Roma’da Jul Sezar tarafından kabul edilen ve günümüzde de hâlâ kullanılan takvimle 1 Ocak, yeni yılın ilk günü
kabul ediliyor. Anadolu’da yılbaşı ağacı süsleme geleneği Frigyalılar’a dayanıyor. Ancak Cumhuriyet kurulana kadar, bir Hıristiyanlık geleneği sayılmış, Levantenlere ve azınlıklara özgü bir gelenek olarak kalmış.

Hangi ülke, saat kaçta yeni yıla girecek?

Yeni yıla dünya farklı saatlerde girecek. Kiribati ve Samoa, yeni yıla ilk giren ülkeler. Bu ülkeler Türkiye saatiyle 13.00’te 2018’i karşılayacak. Yeni Zelanda saat 14.00’te, Avustralya’da Sidney ise saat 16.00’da yeni yıla girecek. Bu ülkelerden sonra Tayvan ve Çin yeni yılı karşılayacak. Türkiye ise Katar, Kuveyt, Beyaz Rusya’yla aynı zamanda 2022’e merhaba diyecek. Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda gibi Avrupa’nın çoğu ülkesi ise Türkiye’den 2 saat sonra yeni yıl coşkusunu yaşayacak. İngiltere Türkiye’den 3 saat sonra yeni yıla girerken ABD ise 8 saat sonra yeni yıla girecek.

Almanya’nın Noel pazarları

Deniz Miray Arca: Filmlerde olur ya, Noel zamanı her yer ışıl ışıl, insanlar hafta içi bile geç saatlere kadar ellerinde Glühwein kupalarıyla sohbet ediyor, eğleniyor… İşte söz konusu Noel Pazarı olunca, Almanya’da da bu filmlerdesiniz sanki. Noel pazarında birbirinden renkli ağaç süsleri,
zencefilli kurabiye kokuları, ışıl ışıl standlar, ince ince yağan kar ve arkada gün boyu devam eden konserler… Kasım sonu ve aralık ayı boyunca Christmas Markt (Noel Pazarı) atmosferini Almanya’nın hemen her şehrinde deneyimleyebilirsiniz. Elbette favorimiz Nürnberg!

‘Mutlaka görün’

Duygu Çelik: Kuala Lumpur’un kuzeyindeki Batu Mağaraları, Selangor’daki ikonik ve popüler turist merkezlerinden biri. Bir Hindu tapınağı ve mabedi de içeren mağaralar özellikle her yıl gerçekleşen Thaipusam Hindu Festivali esnasından binlerce ibadetçi ve turist çekiyor. En ilginç yeri ise girişindeki Hindu Tanrısı Heykeli. 272 basamaklı dik merdivenlerini çıktıktan sonra şehir merkezinin çapıcı silüetiyle karşılaşıyorsunuz. Malezya ziyaretinizde Batu Mağaraları’nı mutlaka görmelisiniz!İstanbul Yılbaşı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın! rastgele gönderiler..